Spomenka Hadžić, predsjednica Udruženja Renesansa
Karcinom dojke je najčešća zloćudna bolest žena, sa preko milion novotkrivenih slučajeva godišnje u svijetu. Najčešće se očituje kao čvor na dojci kojeg je moguće opipati. Predstavlja nekontrolisano bujanje malignih ćelija koje uništavaju okolno zdravo tkivo.
Edukativni simpozij o raku dojke u organizaciji Udruženja „Renesansa“ održan je 11.12.2014. godine u Sarajevu kojem su prisustvovale predstavnice udruženja iz BiH i drugi gosti, a govorilo se o pravima pacijenata, problemima s kojima se susreću i novim terapijama.
Pacijentice u BiH nemaju adekvatno liječenje
BiH je obavezna osigurati prava iz zdravstvenog osiguranja i uspostaviti dostupan i efikasan sistem zdravstvene zaštite stanovništva, usvojivši članove Evropske socijalne povelje koji se direktno tiču ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu.
”Nedavni nedostatak citostatika za terapiju je nešto sramno što se dešava jer se time ugrožava život pacijenata i pravo na življenje, što je povreda Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava”, kazala je advokat Branka Inić u svom predavanju ”Prava i obaveze pacijenata”, naglasivši neadekvatno liječenje pacijenata u BiH.
Problemi oboljelih pacijentica
Za rješavanje problema s kojima se pacijentice oboljele od karcinoma dojke susreću, Spomenka Hadžić, predsjednica Udruženja Renesansa izložila je Inicijativu za detekciju problema ”Bolesnik mora znati, htjeti, tražiti i sudjelovati”.
Problemi pacijentica oboljelih od karcinoma dojke:
|
Psihološka pomoć kod karcinoma dojke
Prim. dr. Alma Džubur Kulenović u predavanju ”Psihološka pomoć kod raka dojke: Podrška ili dio ozdravljenja” je naglasila važnost psihološke terapije onkološkim pacijentima kod poremećaja hroničnog stresa, depresije, anksioznosti, pesimizama.
Udvostručen uspjeh liječenja novom terapijom
Danas postoji pet vrsta karcinoma dojke od kojih su najteži HER2 pozitivni i triple negativni karcinom, napadaju mlade žene i češće metastaziraju.
Prof. dr. Semir Bešlija u svom predavanju ”Nove opcije u tretmanu karcinoma dojke i kliničke studije” je istakao da svaka žena u FBiH sa ranim HER2 pozitivnim karcinomom dojke ima mogućnost liječenja zlatnim standardom – trastuzumabom u prvoj godini liječenja. Klinička studija provedena 2012. godine je pokazala da se kombinacijom trastazumaba i hemoterapije sa novom terapijom (pertuzumab) postiže 50% bolji uspjeh u liječenju metastatskog karcinoma.
Nova terapija nedostupna pacijenticama u BiH
”Pertuzumab još nije dostupan pacijenticama. Osam mojih pacijentica tu terapiju kupuju. A postoje pacijentice koje tu terapiju ne mogu sebi kupiti. I to je onaj ružni dio moga posla. Mi smo jedina zemlja u Evropi koja ne odvaja niti pfeninga od akciza od alkohola i duhana za programe rane detekcije i liječenja ljudi s malignim bolestima i sa kardiovaskularnim oboljenjima. Mi moramo sistemski djelovati, naravno bez namjere da opteretimo privredu, ali se mora iznaći novac da liječimo ljude koje možemo izliječiti”, kazao je prof. dr. Bešlija.
U BiH godišnje od karcinoma dojke oboli oko 1.300 žena
Prema riječima prof. dr. Bešlije svjedoci smo porasta broja oboljelih, ali i smanjenja smrtnosti, mada ne u tolikoj mjeri kao u Evropi. ”Da bismo bili jednaki zemljama zapadnog svijeta, moramo imati programe ranog otkrivanja karcinoma dojke, i moramo imati dostupne nove revolucionarne pametne lijekove, koji su jako skupi ali koji zahvaljujući programima ranog otkrivanja i upotrebom drugih lijekova nakon operacija, više ne trebaju u onolikom broju koliko je to bilo prije 10 ili 20 godina”, kazao je prof. dr. Bešlija.