Poznato je da je dojenje veoma važno za razvoj djece, a nova istraživanja su pokazala da se prednosti zadržavaju i do odrasle dobi.
Brojne studije su utvrdile da dojenje pozitivno utiče na razvoj mozga, te da je duže dojenje povezano s poboljšanim kognitivnim, motoričkim i govornim vještinama u prvih nekoliko godina života. Jedno istraživanje je duže dojenje povezalo i s boljom verbalnom i neverbalnom inteligencijom kod sedmogodišnjaka.
Mogu li se ovi pozitivni efekti zadržati i do odrasle dobi?
Dugotrajno brazilsko istraživanje, objavljeno u časopisu ”The Lancet Global Health”, pokazalo je da prednosti produženog dojenja mogu potrajati i do djetetovih tridesetih.
Naučnici su u novom istraživanju, provedenom na Univerzitetu Pelotas u Brazilu, utvrdili da djeca koja su duže dojena imaju viši koeficijent inteligencije kada odrastu, bolja akademska dostignuća i veću mogućnost zarade.
Tokom istraživanja od 1982. godine praćeno je 6.000 beba iz svih društvenih slojeva. Oko 3.500 njih, sada tridesetogodišnjaka, uradilo je testove inteligencije odgovarajući i na pitanja o prihodima i obrazovanju.
Utvrdili su da trajanje dojenja više od jedne godine ima veće prednosti. U poređenju s djecom koja su dojena mjesec dana ili manje, odrasla djeca koja su kao bebe dojena najmanje 12 mjeseci imala su veći broj bodova na testovima, više godina školovanja i bolje su zarađivali.
Kao objašnjenje vođa istraživanja, dr Bernardo Lessa Horta, navodi prisutnost dugolančanih zasićenih masnih kiselina u majčinom mlijeku, tipa omega-3 masnih kiselina koje su poznate po važnosti za razvoj mozga.