Svjetska zdravstvena organizacija sugeriše da žene trebaju rađati carskim rezom samo ako je to apsolutno medicinski neophodno.
Carski rez je jedna od najčešćih operacija u svijetu, posebno u srednje i visoko razvijenim zemljama. Iako ta vrsta operacije pacijentima može spasiti život, carski rez se često izvodi bez medicinski opravdanih razloga i na taj način se žene i djeca izlažu riziku od kratkoročnih i dugoročnih zdravstvenih problema.
Carski rez je potreban kod komplikovanijih poroda, kada postoji rizik za majku i dijete, primjerice ako je beba zauzela nepravilan položaj. Međutim, carski rez može uzrokovati i značajne komplikacije, posebno u bolnicama gdje ne postoje adekvatni uslovi za obavljanje sigurnih operacija ili liječenje mogućih komplikacija.
Globalne zdravstvene smjernice sugerišu da bi 10 do 15 posto poroda trebalo biti obavljeno carskim rezom. U Velikoj Britaniji jedno od četvero djece je rođeno na taj način jer ga trudnice mogu zahtijevati bez obzira je li medicinski neophodan.
Prema podacima WHO-a, najviše poroda carskim rezom obavi se u Brazilu – 53,7 posto. U Sjevernoj Americi se carskim rezom porodi 35 posto, Europi 23 posto, dok se u Africi na ovaj način porodi samo oko četiri posto žena.
U Bosni i Hercegovini carskim rezom se izvede 13,9 posto poroda.
Visoka stopa nepotrebnih carskih rezova, zbog povećanih troškova, može dovesti do povlačenja sredstava iz ostalih usluga u preopterećenim i slabim zdravstvenim sistemima.