Preskakanje obroka se može činiti kao dobra strategija mršavljenja. Međutim, novo istraživanje pokazuje da to i nije tako dobra ideja.
Istraživači s Ohio State University upozoravaju da ćete preskakanjem doručka, ručka ili večere, zapravo, prije dobiti na težini, a ne izgubiti. Pored toga, preskakanje obroka se može povezati s povećanjem rizika od bolesti srca i dijabetesa tipa 2.
Tokom istraživanja naučnici su miševe podijelili u dvije grupe. Prva grupa je dnevno imala samo jedan obrok, dok je miševima u drugoj grupi hrana bila dostupna tokom cijelog dana. U početku su miševi iz prve grupe izgubili na težini ali su je brzo i povratili kada su ponovo dobili dovoljno hrane.
Do kraja istraživanja miševi koji su bili na restriktivnoj dijeti imali su više nakupljenih masnih naslaga oko abdomena, a one su povezane s povećanjem rizika za rezistenciju na inzulin, stanje koje prethodi dijabetesu.
Stručnjaci preporučuju tri obroka dnevno uz jednu do dvije manje užine. Tako ćete biti siti tokom cijelog dana i držati uravnotežen nivo šećera u krvi.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Nutritional Biochemistry.
I ranije studije su pokazale da abdominalne masne naslage ne predstavljaju samo estetski nego i ozbiljan zdravstveni problem jer je višak koji se taloži oko struka opasan za vitalne organe, on je metabolički aktivan što znači da otpušta otrovne hemikalije koje povećavaju rizik od mnogih oboljenja. Masne naslage na stomaku povezivane su s bolestima srca, dijabetesom tipa 2 pa čak i nekim oblicima raka.