Prema novoj studiji, predstavljenoj na 123. godišnjoj konvenciji Američke psihološke asocijacije, mozak osoba s epilepsijom drugačije reaguje na muziku od mozga onih koji nemaju ovaj poremećeaj.
”Vjerujemo da muzika može potencijalno koristiti kao intervencija za pomoć osobama s epilepsijom”, rekla je Christine Charyton, pomoćni docent i gostujući profesor neurologije na Državnom univerzitetu u Ohaju.
Oko 80 posto slučajeva epilepsije uključuje napade koji potiču iz temporalnog režnja mozga, a taj dio je i dom slušnog korteksa, dijela mozga koji obrađuje zvuk. Imajući to u vidu naučnici su odlučili istražiti kako muzika utiče na mozak osoba s epilepsijom.
Analizirali su podatke 21 pacijenta s epilepsijom, praćenih od septembra 2012. do maja 2014. godine, zajedno sa podacima 15 pojedinaca bez epilepsije.
Moždanotalasne aktivnosti pacijenata mjerene su putem elektroencefalograma (EEG) dok su učestvovali u vježbi naizmjeničnog slušanja tišine i različitih vrsta muzike.
Rezultati elektroencefalograma pokazali su da kod ljudi koji boluju od epilepsije dolazi do sinhronizacije moždanih aktivnosti sa muzikom.
”Bili smo iznenađeni rezultatima, pretpostavili smo da će muzika drugačije djelovati na mozak od tišine ali nismo očekivali da će osobe s epilepsijom reagovati različito od onih bez ove bolesti”, pojasnila je Charyton.
Terapija muzikom ne može zamijeniti trenutne tretmane koji se koriste za liječenja epilepsije ali bi se mogla koristiti u kombinaciji s tradicionalnim pristupima kako bi se spriječili epileptički napadi.
(ScienceDaily)
Pročitajte članak o terapiji muzikom i ljekovitoj pjesmi, a ne zaboravite nas lajkati i na Facebooku… 🙂