Posebna kombinacija bakterija u vagini za vrijeme trudnoće povećava rizik od prijevremenog poroda, navodi se u novoj studiji provedenoj na Stanfordu.
Istraživači su otkrili da je kod trudnica koje su imale slabu zastupljenost Lactobacillus bakterija bio povećan rizik od prijevremenog poroda, u odnosu na one čije su vaginalne bakterijeske zajednice bile bogate ovom vrstom bakterija.
Pored toga, kod žena s nižim nivoom Lactobacillusa, uz obilje druge dvije vrste bakterija – Gardnerella i Ureaplasma – uočen je još izraženiji rizik od prijevremenog poroda.
Ovo otkriće bi moglo biti veoma koristan način pravovremene identifikacije trudnica s većim rizikom za prerani porod, naglašavaju naučnici.
Porod se smatra preuranjenim prije 37. sedmice trudnoće. Oko 11 posto trudnoća u svijetu uključuje prijevremeni porod, tvrde istraživači.
Prilikom istraživanja stručnjaci su sedmično ispitivali bakterijske zajednice 49 žena starijih od 18 godina, tokom trudnoće i nakon što su rodile. Analizirali su bakterije iz vagine, desni, stolice i pljuvačke.
Također, treba spomenuti da se kod većine žena nakon poroda poremetila ravnoteža vaginalnog mikrobioma, te je došlo do slabljenja prisutnosti Lactobacillusa i povećanja prisutnosti anaeroba kao što su Peptoniphilus, Prevotella i Anaerococcus. Kod nekih žena je ta narušena ravnoteža vaginalnog mikrobioma trajala i do godinu dana. Što može imati implikacije na ishod sljedeće trudnoće ukoliko je razmak između dvije trudnoće kratak.
Studija je objavljena 17. augusta u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.