Nacional Institute for Health and Care Excellence (NICE) upozorava da ne postoji siguran ili zdrav način da potamnite.
Nove smjernice regulatornog tijela za zdravstveni nadzor također navode da postojeći ten pruža malu zaštitu od izlaganja suncu.
Stručnjaci savjetuju da je uvijek potrebno nositi zaštitu od sunca, najmanje faktor 15. Isto tako, koristi od uzimanja vitamina D od sunca moraju se uskladiti s rizikom od raka kože.
Većina odraslih u Velikoj Britaniji ima nizak nivo vitamina D i nove smjernice navode da malo izlaganja suncu može pomoći da se dobije ovaj vitamin.
Nije moguće dobiti dovoljno vitamina D sjedeći pored zatvorenog osunčanog prozora, ili od sunca u martu i oktobru, pojašnjavaju stručnjaci iz Nacional Institute for Health and Care Excellence.
Stručnjaci preporučuju:
- Da bi dobili dovoljno vitamina D potrebno je kratko suncu izložiti ruke i noge.
- Bebe i djeca, osobe sa svijetlim tenom i kosom, osobe s puno mladeža i pjegica, te osobe koje imaju porodičnu historiju raka kože, moraju posvetiti dodatnu pažnju koži na suncu.
- Kreme koje imaju visok zaštitni faktor, kao što je faktor 30, mogu ponuditi bolju zaštitu, ali to ne znači da ljudi mogu provesti više vremena na suncu bez opasnosti od opekotina.
- Nanošenje kreme za sunčanje u tankom sloju umanjuje količinu zaštite.
- Zaštitne kreme treba ponovo nanositi nakon izlaska iz vode, brisanja peškirom, znojenja ili bilo kojeg brisanja kreme s tijela.
- Bebe mlađe od šest mjeseci treba čuvati od direktnog izlaganja jakom suncu, a djeci je potrebna zaštita između marta i oktobra.
”Koliko vremena ćemo provesti na sunci zavisi od niza faktora, geografskog položaja, doba dana i godine, vremenskih uslova i prirodne boje kože”, kazala je profesorica Gillian Leng, direktorica zdravstvene i socijalne zaštite u NICE-u.
”Osobe koje imaju svjetliju boju kože, oni koji rade na otvorenom i osobe koje uživaju u odmorima u sunčanim zemljama imaju veći rizik od oštećenja kože i razvoja raka kože”
”S druge strane, osobe koje se pokrivaju iz kulturoloških razloga, oni koji su stalno u kući ili zbog nekih drugih razloga borave u zatvorenom prostoru duži vremenski period, imaju povećan rizik od nedostatka vitamina D”, dodala je Leng.