Većina ljudi u nekom razdoblju života ima problem sa nesanicom. Besane noći mogu uticati na našu energiju, produktivnost, raspoloženje i ukupan kvalitetet života.
Jedan od načina da osigurate kvalitetniji san je da ispunite dom prekrasnim biljkama. Ne samo da izgledaju lijepo, nego pročišćavaju i djeluju opuštajuće.
Stres i anksioznost uzrokuju polovicu svih problema sa nesanicom, a istraživanja jasno pokazuju da vrijeme provedeno u prirodi smanjuje negativne učinke stresa, pa zašto jednostavno prirodu ne bi donijeli u zatvoreni prostor.
Pored toga, loš kvalitet zraka od zagađenja, mirisi i plijesni mogu uticati na disanje, što također narušava kvalitet sna. Dobra vijest je da postoje razne vrste biljaka koje pročišćavaju zrak dok mi spavamo, NASA je napravila cijelu studiju o tome.
Donosimo nekoliko biljaka koje će pomoći da bolje spavate:
Jasmin
Ova egzotična biljka ima blago, umirujuće dejstvo na tijelo i um. Jedna studija je pokazala da smanjuje nivo anksioznosti, te dovodi do boljeg kvaliteta spavanja.
I ne samo to, isto istraživanje ukazuje da su pozitivni efekti tako visokog kvaliteta sna doveli do bolje budnosti i produktivnosti tokom dana.
Lavanda
Ko ne voli miris lavande? To je vjerovatno i najpoznatija od svih biljaka kada je u pitanju induciranje sna i smanjenje nivoa anksioznosti.
Istraživanja podržavaju ove tvrdnje, miris lavande dokazano usporava brzinu otkucaja srca, snižava krvni pritisak i nivo stresa. U jednoj studiji miris lavande je smanjio plač beba i pomogao im da utonu dublje u san, uz istovremeno smanjenje stresa i majke i djeteta.
Iako na tržištu postoji mnoštvo proizvoda sa mirisom lavande, od maski, jastučića, dušeka, zašto ne izabrati najprirodniju i najjeftiniju opciju – prekrasna biljka lavande na noćnom ormariću.
Svekrvin jezik
Sansevijerija, sabljica ili svekrvin jezik je najpoznatiji noćni proizvođač kisika, zbog toga je idealna za spavaću sobu.
Svekrvin jezik je jednostavna i izdržljiva biljka što je uvijek plus.
Obično se smatra kako je 6 – 8 listova sansevijerije dovoljno za spavaću sobu po osobi, da bi se popravio kvalitet zraka koji udišemo.
Aloe vera
Aloe vera je jedan od najboljih prečišćivača zraka, funkcioniše slično kao svekrvin jezik – proizvodi kisik noću.
Također je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje, toleriše i zanemarivanje.
Egipćani su je nazvali ”biljka besmrtnosti” zbog njenog veoma lakog umnožavanja, ako kupite jednu za kratko vrijeme ćete imati dovoljno za svaku prostoriju u vašem domu.
Gel aloe vere možete koristiti za manje posjekotine, opekotine, kod ujeda insekata, suhe kože i mnogih drugih stvari. Aloe vera je jednostavno must have biljka u svakom domu.
Valerijana
Valerijana je trajna biljka sa slatkim mirisnim rozim ili bijelim cvjetićima koji cvatu u ljetnim mjesecima.
Njeni cvjetovi su u 16. stoljeću korišteni kao parfem, a korijen kao čaj ili tinktura još od davnina. Rimski ljekar i filozof Galen je prvi propisuje za nesanicu, što se kasnije pokazalo tačnim. Danas se ova biljka prvenstveno koristi za liječenje nesanice, ali i za ublažavanje nervoze i uznemirenosti.
Biljka pauk
Zeleni ljiljan ili biljka pauk je također prvak u čišćenju zraka. NASA ispitivanja su pokazala da ova biljka može ukloniti 90 posto potencijalno kancerogenih hemijskih formaldehida iz zraka. Pošto se formaldehidi nalaze u zajedničkim proizvodima za domaćinstvo kao što su ljepila, malter, fileri, dobro je imati jednu od ovih biljaka u blizini.
Uz čišćenje zraka biljka pauk će također upiti mirise i dim.
Spatifilum
Spatifilum ili mirni ljiljan je još jedna prelijepa sobna biljka poznata kao pročišćivač zraka. Filtrira više vrsta toksičnih plinova, kao što su ugljični monoksid i formaldehid. Može povećati vlažnost u sobi i do pet posto.
Sve što ova biljka treba je sjenovit položaj i sedmično zalijevanje. Bitno je držati je izvan dosega ljubimaca jer je otrovna za njih.
Bambusova palma
I ova egzotična biljka je fantastičan pročišćivač zraka. Zaboravite na hemijske osvježivače, nabavite lijepu palmu i recite zbogom lošim mirisima i toksinima. Posebno je efikasna u čišćenju benzene, trihloroetilena i formaldehida.
Nije previse ni zahtjevna, potrebno ju je često zalijevati ali ne smije biti u voidi, te je ne izlagati direktnoj sunčevoj svjetlosti.
- Kada donosite biljke u vaš dom uvijek prvo provjerite jesu li otrovne za djecu i životinje.
- Ne zaboravite svake sedmice obrisati lišće kako bi mogle efikasno raditi svoj posao.
- Odaberite dobru kombinaciju onih koje čiste zrak i onih koje opuštaju svojim mirisom.