Search

Dobrobit poslijepodnevnog drijemeža

Dobrobit poslijepodnevnog drijemeža

Poslijepodnevni drijemež može biti koristan za zdravlje srca, te za hormonalni balans, sugerišu objavljeni rezultati nedavnih studija.

Zdravije srce

Da je poslijepodnevni drijemež koristan za zdravlje srca, pokazala je studija u kojoj su naučnici proučavali kako poslijepodnevno spavanje od sat vremena utiče na osobe sa visokim krvnim pritiskom.

Rezultati su pokazali da je sistolički pritisak pao za 5% kod osoba koje spavale, za razliku od osoba koje nisu. Preciznije, kod onih koji su spavali, krvni pritisak je bio niži za 4% tokom dana, a za 6% tokom noći.
”Iako se ove brojke čine malim, kod sistoličkog krvnog pritiska smanjenje od čak 2 mmHg smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljena za 10%”, istaknuo je autor studije Dr. Manolis Kallistrato. U studiji je sudjelovalo oko 200 muškaraca i 186 žena, prosječne dobi 61 godine, a rezultati su prezentirani na sastanku Evropskog kardiološkog društva u Londonu u augustu ove godine.

Korist za hormonalni balans

Istraživanje objavljeno početkom ove godine u Žurnalu za kliničku endokrinologiju i metabolizam prvi je put naučno potvrdilo blagotvorni utjecaj poslijepodnevnog drijemeža na zdravlje ljudi.
“Naši podaci sugeriraju da 30-minutni drijemež može preokrenuti hormonalni utiecaj loše prospavane noći”, istakli su znanstvenici u studiji prema kojoj popodnevni sanak pogoduje hormonima i imunološkom sustavu, prenosi UPI.

Španski gradonačelnik uveo obavezno poslijepodnevno drijemanje

Gradonačelnik Adora, gradića u španskoj provinciji Valenciji, uvodi zakon koji će građanima osigurati nesmetani poslijepodnevni drijemež.
Španjolci su poznati po ”siestama”, a tradicija je posebno snažna u Adoru gdje u razdoblju od dva do pet sati poslijepodne na ulicama nema žive duše. “Sve je zatvoreno između 2 i 5 poslijepodne. Kafići, trgovine, bazeni, sve”, kazao je glasnogovornik gradskih vlasti za madridski časopis Local.