Međunarodni dan starijih osoba obilježava se u cijelom svijetu svakog 1. oktobra već 25 godina, a osnovni cilj je naglasiti važnost brige o socijalnom položaju, pravima i kvalitetu života starijih osoba.
Glavna skupština UN-a 14. decembra 1990. godine proglasila je 1. oktobar Međunarodnim danom starijih osoba koji je prvi put obilježen 1991. godine i od tada se svake godine obilježava u cijelom svijetu naglašavajući kako su starije osobe važni članovi svakog društva.
Obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba 2015. godine ima za cilj da ukaže javnosti kako je uvažavanje demografskih trendova i socijalna inkluzija starijih osoba od presudne važnosti za kreiranje održive urbane sredine koja promoviše jednakost, blagostanje i prosperitet, zajednički za sve građane.
Ove godine, obilježavanjem 25 godišnjice kampanje, ide se u susret Konferenciji Ujedinjenih nacija o stanovanju i održivom urbanom razvoju koja će se održati 2016. godine, a na kojoj će se razmatrati ne samo pitanje uticaja novog urbanog okruženja na život i zdravlje starijih osoba nego i na uticaj koji starije osobe imaju na okruženje u kojem žive.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije danas širom svijeta živi oko 600 miliona osoba starijih od 60 godina, a procjenjuje se da će se taj broj udvostručiti do 2025. godine.
Zbog rekordne brzine migriranja stanovništva iz ruralnih u urbanu sredinu, procjenjuje se da će svaka 6 osoba od njih 10 živjeti u urbanoj sredini do 2030. godine. Poznato je da u skladu s procesom urbanizacije broj starijih osoba najbrže raste u urbanim sredinama, pogotovo u zemljama u razvoju. Ovo će dovesti do toga da će broj ljudi preko 60 godina života u gradovima narasti do preko 900 miliona do 2050. godine, te će činiti četvrtinu ukupnog gradskog stanovništva u zemljama u razvoju.
Povodom Međunarodnog dana starijih osoba, Crveni križ Federacije BiH organizirat će posjete korisnicima programa kućne njege, obilazak domova i ustanova za stare osobe, te različite promotivne aktivnosti.