Zaslađeni napici, kao što su gazirani i voćni sokovi, te ledeni čajevi i energetska pića, mogu ozbiljno narušiti zdravlje srca, pokazalo je istraživanje provedeno na Harvardu.
Konzumiranje napitaka sa dodanim šećerom povećava rizik od srčanog udara, bolesti srca i moždanog udara.
Istraživanje je pokazalo da konzumiranje jednog ili dva napitka ove vrste dnevno povećava rizik od srčanog udara ili teške bolesti srca za 35 posto, za 16 posto od moždanog udara, te za čak 26 posto povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
U izvještaju, objavljenom 28. septembra u časopisu Journal of American College of Cardiology, naglašava se kako buduće smjernice za ishranu trebaju, pored unosa holesterola i masnoća, ograničiti i unos šećera.
Zaslađeni napici čine polovinu dodanih šećera u ishrani prosječnog Amerikanca. Jedno zaslađeno piće sadrži 35 grama šećera, odnosno devet čajnih kašika.
Proizvođači najčešće koriste kuhinski šećer ili visoko fruktozni kukuruzni sirup za zaslađivanje napitaka, a oba izvora šećera sadrže otprilike jednake dijelove dva jednostavna šećera – fruktoze i glukoze.
Istraživači vjeruju da su fruktoza i glukoza štetni za srce. Poznato je da je povećan unos glukoze uzrokuje razvoj dijabetesa tipa 2, a dijabetes je faktor rizika za bolesti srca. Fruktoza također uzrokuje srčane probleme, ali na više podmukao način. Povećanim unosom fruktoze može potaknuti jetru na oslobađanje triglicerida ili ”lošeg” LDL holesterola u krvotok. Također, prevelik unos fruktoze može dovesti do razvoja masne jetre.
Prekomjeran unos fruktoze, isto tako, može dovesti do povišenog nivoa mokraćne kiseline u krvi, a ona je povezana s većim rizikom od gihta i upalnog artritisa, koji je također povezan sa bolestima srca.