Svjetski dan borbe protiv artritisa obilježava se 12. oktobra širom svijeta, a osnovni cilj je poboljšati kvalitet života pacijenata koji pate od koštano-mišićnih bolesti, ojačati njihovu poziciju, te promovisati načine prevencije i liječenja tih oboljenja.
Tema Svjetskog dana borbe protiv artritisa za 2015. i 2016. godinu je “Poduzmi akciju, sve je u tvojim rukama”.
Ovim se žele ohrabriti ljudi koji boluju od reumatskih i koštano-mišićnih bolesti, zajedno sa njihovim njegovateljima, zdravstvenim djelatnicima, kreatorima politika, naučnicima, kao i cjelokupna javnost, da iskoriste svaku priliku da poduzmu akciju i pokrenu inicijativu kako bi poboljšali kvalitet života osoba sa ovim oboljenjima.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u Europi ima više od tri miliona oboljelih od reumatoidnosg artritisa. U Bosni i Hercegovini ne postoje registri ovih oboljenja, međutim, procjenjuje se da je oboljelo oko 33.000 ljudi, te da taj broj raste iz godine u godinu.
Ova upalna bolest najčešće zahvaća zglobove šaka i stopala te vrlo brzo dovodi do radne i funkcionalne nesposobnosti. U tom poremećaju imunološki sistem napada hrskavično tkivo, kosti i, ponekad, unutarnje organe. Od zglobova su najčešće zahvaćeni mali zglobovi šake, zglavci, ramena, koljena i gležnjevi. Budući da se još uvijek ne zna tačan uzrok, za reumatski artritis nažalost još nema ni pravog lijeka
Svaki četvrti oboljeli ima težak oblik bolesti koji brzo napreduje. Žene oboljevaju tri puta češće nego muškarci i to naročito u periodu između četvrte i šeste decenije života. Životni vijek oboljelih žena u prosjeku je kraći za tri, a kod muškaraca za čak sedam godina u odnosu na zdrave osobe. Istraživanja su pokazala da je mortalitet ovih bolesnika dva puta veći od zdravih osoba.
Povodom Svjetskog dana borbe protiv artritisa, Udruženje oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti SNAGA U BIH i Udruženje osoba oboljelih od reumatskih bolesti SNAGA TK organizovalo je, 10. Oktobra, na Trgu slobode u Tuzli javno okupljanje pod nazivom “Vratite nam život”.
“Oboljeli od reumatodnog artritisa nemaju adekvatno liječenje u našoj državi dok trošak terapije, uglavnom, snose sami. Jedna terapija mjesečno za oboljelog iznosi od 140 do 400 KM, u zavisnosi od faze bolesti i terapije”, kazala je Mirela Haračić, predsjednica Udruženje osoba oboljelih od reumatskih bolesti SNAGA TK.