Premalo sna, odnosno spavanje pet sati ili manje, značajno povećava rizik od slabljenja funkcije bubrega, ukazije novo istraživanje.
Dramatični rezultati istraživanja američkih naučnika pokazuju koliko je za naše bubrege važno da svaku noć dovoljno spavamo.
Za potrebe istraživanja, naučnici bostonske Brigham and Women’s Hospital posmatrali su oko 4.000 žena više od 10 godina.
Žene koje su spavale pet ili manje sati tokom noći imale su 65 posto veći rizik od brzog slabljenja funkcije bubrega u odnosu na žene koje su spavale sedam do osam sati.
”Ovo je zabrinjavajuće zato što je količina sna cjelokupne populacije opala u posljednjih 20 godina, ranije je prosječno trajanje spavanja tokom noći iznosilo osam sati, dok je danas tek 6,5 sati, te se i dalje smanjuje, kazao je dr Ciaran McMullan, vođa istaživanja.
On napominje da nije poznato može li povećanje količine sna poboljšati rad bubrega i otkloniti oštećenja uzrokovana nedostatkom sna.
Ranija istraživanja su već povezala nedostatak sna s većim rizikom od dijabetesa i povišenog krvnog pitiska. Dijabetes se češće javlja kod ljudi koji manje spavaju, kao i povišen krvni pritisak, a poznato je da su i dijabetes i hipertenzija faktori rizika za bolest bubrega.