Đumbir, orasi, masna riba, neprerađene žitarice, su samo neke od mnogih namirnica koje su poznate po svojim protuupalnim svojstvima.
Stručnjaci se slažu da ishrana bogata takvim namirnicama zapravo može sniziti nivo upale u tijelu. Međutim, oni naglašavaju da dodavanje ili povećanje potrošnje bilo koje namirnice vjerovatno neće imati veliki uticaj na zdravlje, piše Live Science.
U novoj, manjoj studiji, objavljenoj u časopisu ”Nutrition”, istraživači su otkrili da je kod muškarca koji su konzumirali sjeme lana došlo do značajnog smanjenja upalnih markera u poređenju sa onima koji ga nisu konzumirali. U drugoj studiji, objavljenoj 2011. godine u časopisu ”Cancer Prevention Research”, autori su dokazali da korijen đumbira može smanjiti markere upale crijeva. Dokazano je da kurkumin (glavni sastojak začina kurkuma) suzbija biološke mehanizme koji dovode do oboljenja tetiva.
Međutim, malo je vjerovatno da će dodavanje samo jednog sastojka, koji ima takva svojstva, napraviti čudo i smanjiti upalu, ili poboljšati zdravlje u cjelini.
Ljudi koji uzimaju dodatke ishrani ne postižu iste rezultate kao oni koji konzumiraju prave namirnice sa protuupalnim svojstvima.
Osim toga, kako bi se smanjila upala kroz ishranu, važno je ne koristiti hranu koja proizvodi upale, kao što je šećer. Dakle, ne radi se samo o uključivanju zdravih namirnica, takođe je važno i izbacivanje pro-upalnih.
Postoji veliki broj podataka o tome da jedemo previše ”upalne” hrane, kao što su meso, jaja, mliječni proizvodi, te prerađene namirnice koje sadrže dosta konzervansa. Preporučuje se manje konzumiranje takve hrane, a što veći unos voća i povrća koje je puno likopena i drugih kartoneida, koji pomažu pri smanjenju upale.